Jak zezłomować samochód?

Każde auto ma określoną długość życia, którą można co najwyżej przedłużać, wydając coraz większe pieniądze na jego naprawianie. W wypadku większości samochodów osobowych nadejdzie jednak moment, w którym dalsze naprawianie nie będzie opłacalne i jedynym sposobem na wyciągnięcie czegokolwiek z auta będzie jego zezłomowanie. Jak to dokonać, gdzie można to zrobić i ile dostaniemy za zezłomowanie auta?

Gdzie można zezłomować samochód?

Złomowanie pojazdów często jest pojęciem używanym w błędny sposób. Samochód jest faktycznie złomowany i znika z rejestrów, jako auto używane obecnie tylko wtedy, gdy trafi do odpowiedniego miejsca. Chcąc zezłomować swoje auto nie możemy więc oddać go do jakiegokolwiek auto szrotu. Często takie firmy działają bowiem bez odpowiednich zezwoleń na kasację aut, przez co potem możemy mieć problemy.

Aby zezłomować samochód, musimy więc się udać do legalnej Stacji Demontażu Pojazdów, czyli auto złomu, który działa na podstawie wystawianych przez państwo zezwoleń. Do ich uzyskania trzeba wykazać, że dysponuje się przede wszystkim sprzętem, który potrzebny jest do bezpiecznej kasacji samochodu.

W trakcie demontażu auta istnieje bowiem ryzyko na przykład dostania się płynów eksploatacyjnych do gleby, co z kolei jest w stanie ja poważnie zanieczyścić. Dlatego właśnie na kasację zezwolenie mają jedynie autoryzowane Stacje Demontażu Pojazdów. Posiadają one bowiem cały sprzęt potrzebny do bezpiecznego rozłożenia samochodu na czynniki pierwsze i właściwej utylizacji wszystkich jego części.

Co zrobić, by zezłomować samochód?

Chcąc zezłomować swoje auto, wpierw trzeba wybrać auto złom. Na szczęście takie miejsca przyjmują wszystkie samochody używane, więc nie trzeba się zbytnio martwic o wybór odpowiedniego. Najważniejsze jest to, by auto złom działał jako legalna Stacja Demontażu pojazdów. Tylko takie przedsiębiorstwo może nam bowiem wystawić wszystkie dokumenty potrzebne w trakcie procesu kasacji i wyrejestrowania auta.

Gdy mamy już wybrany auto złom, na którego usługi się zdecydujemy, wystarczy przetransportować samochód na jego teren. Można tego dokonać na kołach, czy też na lawecie, dla samego złomu nie ma to większego znaczenia. Powinno jednak mieć dla nas. Transport z udziałem lawety może sprawić, że na samochodzie de facto nie zarobimy nic, gdyż auto złom wypłaci nam podobną kwotę do tej, którą wydaliśmy na transport auta z pomocą lawety.

W Stacji Demontażu Pojazdów będziemy też potrzebować różnych dokumentów. Mowa tu o swoim dokumencie tożsamości, dowodzie rejestracyjnym auta oraz karcie pojazdu. Trzeba też pamiętać, że demontaż nie będzie możliwy, jeśli na samochodzie nie znajduje się czytelny numer VIN.

Wtedy otrzymujemy pieniądze, a jeśli stacja chce sprzedawać części pochodzące z pojazdu, to trzeba dodatkowo wypisać umowę sprzedaży samochodu. Na sam otrzymujemy płatność za nasze auto, a także bardzo ważny dokument, jakim jest zaświadczenie o przyjęciu pojazdu. Zabieramy ze sobą także tablice rejestracyjne. Są one potrzebne do wyrejestrowania pojazdu w Wydziale Komunikacji. Na zrobienie tego mamy 30 dni od zezłomowania auta i potrzebujemy do tego stosownego wniosku, dokumentów auta, a także zaświadczenia ze stacji demontażu. Tylko w ten sposób możemy się upewnić, że samochód będzie wyrejestrowany, a my nie będziemy musieli dalej opłacać na przykład OC.

Ile można zarobić, złomując samochód?

Na zezłomowaniu samochodu osobowego można zarobić zazwyczaj kilkaset złotych. Cena jest zależna od wagi auta, a do tego Stacja Demontażu Pojazdów obniża kwotę w wypadku aut niekompletnych, czyli takich ważących mniej niż 95% masy wpisanej w dowód rejestracyjny. Dlatego nie opłaca się demontować wielu elementów z samochodu.

Ponadto można zarobić też całkiem niezłą sumę, jeśli posiadaliśmy jeszcze ważne OC. W zasadzie w ten sposób nie zarobimy, a odzyskamy wydane pieniądze. Po zgłoszeniu złomowania auta i jego wyrejestrowania towarzystwo ubezpieczeniowe musi nam bowiem zwrócić pieniądze za niewykorzystany okres polisy OC wydanej na samochód, który złomowaliśmy.