Jakie auta na części są najbardziej poszukiwane przez auto szroty?

Auto szroty zajmują się czymś więcej niż tylko utylizacją starych i niepotrzebnych samochodów. To właśnie sprawia, że przez takie placówki niektóre auta używane są poszukiwane częściej niż inne.

Auto szroty – nie tylko miejsce do oddania bezużytecznego auta

Każdy samochód posiada niestety swoją datę ważności – niezależnie od tego, jak mocno byśmy o niego nie dbali. Możemy przeprowadzać wszelkie wymiany na czas, od razu ruszać do mechanika z jakimikolwiek awariami czy usterkami, lecz ostatecznie w pewnym momencie dojdziemy do stanu, kiedy to ewentualne naprawy konieczne do wykonania przewyższą wartość auta. To ostateczny znak, że z danym pojazdem powinniśmy się już pożegnać. Oczywiście niektóre osoby to ignorują i dzięki temu na ulicach możemy podziwiać wiele pięknych klasyków. W większości przypadków jednak potrzebujemy auta, które będzie w stanie służyć nam na co dzień. Opcja jest jeszcze jedna – samochody powypadkowe, które zdecydowanie nie nadają się już do naprawy lub to działanie byłoby całkowicie nieopłacalne. Co możemy więc w takiej chwili zrobić? Większość z nas kieruje się wtedy do stacji demontażu pojazdów, czyli do auto szrotu.

Takie placówki najczęściej kojarzymy z miejscami ostatecznego spoczynku samochodu. Możemy otrzymać tam pieniądze za nasz samochód, otrzymać ważne dokumenty dotyczące wyrejestrowania pojazdu, dzięki którym możemy dopełnić wszelkie urzędowe formalności, a także otrzymujemy gwarancję, że samochód zostanie zutylizowany w poprawny sposób. Nie każdy jednak może mieć świadomość, że możliwości auto szrotów są o wiele większe. Dlaczego? Cóż, wszystko dzięki charakterystyce aut, które do takich miejsc trafiają.

Naprawdę trudno bowiem natrafić na samochód, w którym dosłownie wszystko jest popsute. Oczywiście, jeżeli pojazd trafia do takiego miejsca, prawdopodobnie posiada niestety szerokie problemy lub przeszedł poważną awarię konkretnego układu, która jest nieopłacalna w naprawie. Wcale jednak nie oznacza to, że wszystkie elementy samochodu nadają się w takim momencie do utylizacji. Wiele elementów nadal jest w stanie otrzymać drugie życie. To właśnie na tym najczęściej zarabiają stacje demontażu pojazdów – na sprzedaży części, z których auta używane nadal są w stanie skorzystać i to z naprawdę dobrym skutkiem.

Części z auto szrotu – czy warto na nie stawiać?

Równocześnie rzecz jasna nie powinien nas dziwić fakt, że pomysł pozyskiwania części właśnie z auto szrotu może nie wydawać się najlepszym pomysłem dla niektórych osób. Przede wszystkim może tutaj wystąpić pewne poczucie niepewności – zaopatrujemy się koniec końców w elementy wyciągnięte z samochodów, które zostały przeznaczone do kasacji. Oczywiście cena może być w takiej sytuacji naprawdę kusząca, lecz nie da się ukryć, że użyteczność takich komponentów można podawać w wątpliwość. Jak jednak wygląda rzeczywistość?

Przede wszystkim warto w tym miejscu wspomnieć, że takie części, nawet jeżeli znajdowały się w autach oddanych do stacji demontażu, są dokładnie sprawdzane pod kątem swojej sprawności. Kupno czegokolwiek, co było wcześniej używane, wiąże się z pewnym ryzykiem – niezależnie czy mowa tutaj o samochodach, częściach do nich, elektronice czy ubraniach. W wielu przypadkach jednak części z auto szrotów mogą być naprawdę tanimi i użytecznymi zamiennikami. Tym samym dane elementy otrzymują drugie życie, co jest również dość ekologicznym podejściem.

Samochody poszukiwane przez auto szroty

No dobrze, skoro wiemy, dlaczego auto szroty pozyskują części z pojazdów i dlaczego warto rozważyć ich kupno, warto zastanowić się nad jeszcze jedną kwestią – jakie auta są pod tym kątem najmocniej poszukiwane? Nie powinien nas zaskoczyć fakt, że na tej liście znajdują się modele, które na rynku wtórnym są najczęstszymi wyborami klientów.

W tym gronie możemy natrafić, chociażby na takie auta jak Opel Astra, Opel Corsa, Audi A4, BMW Serii 3, Volkswagen Golf, Volkswagen Passat, Ford Focus czy Skoda Octavia. To właśnie tego typu samochody są wyjątkowo chętnie przyjmowane przez auto szroty właśnie z uwagi na fakt, że do tych właśnie pojazdów bardzo często są poszukiwane tanie zamienniki.