Jakie surowce odzyskuje się ze złomowanych samochodów?

Złomowanie samochodów nie jest wcale nowym zjawiskiem. Nowe auta są jednak na tyle zaawansowane, że nie warto złomować wszystkich części. Wiele z nich nadaje się jeszcze do użytku. W związku z tym wiele osób decyduje się odzyskiwać z nich surowce lub części. Jednak jakie dokładnie surowce odzyskuje się ze złomowanych samochodów? Jakie firmy się tym zajmują?

Jakie części odzyskuje się ze złomowanych samochodów?

W związku z tym, że auta używane stają się coraz nowsze, starsze konstrukcje bardziej opłaca się złomować. Warto przy tym pamiętać, że nie zawsze starszy samochód nadaje się jedynie na złom. Wiele jego części wciąż nadaje się do wykorzystania lub po prostu lepiej je wymontować i sprzedać osobno. Często jest to różnego rodzaju elektronika, która wciąż nadaje się do wykorzystania i eksploatacji. Tego typu elementy przede wszystkim są demontowane już na złomowiskach.

Ponadto wiele tego typu miejsc zajmuje się sprzedażą lub przetwarzaniem części nadających się do dalszej eksploatacji. Przede wszystkim mogą być to elementy nadwozia, które nadają się do przetopienia. W taki sposób można odzyskać znakomitą większość materiałów, które zostały wykorzystane do wytworzenia danego samochodu. W związku z tym warto skorzystać z takiej okazji i faktycznie poddać je recyklingowi, czyli ponownemu przetworzeniu. W ten sposób można sporo zaoszczędzić.

Złomowaniu podlegają też często auta, które uległy wypadkom. W takim wypadku, nawet jeśli szkoda była całkowita, wiele elementów nadaje się do wykorzystania. Często są to nawet całe elementy nadwozia, które nie zostały uszkodzone. W przypadku droższych samochodów opłaca się też przykładowo wymontować silnik lub elementy elektroniczne, które są pożądane na rynku wtórnym. Z pewnością znajdzie się wielu klientów chętnych na ich zakup i ponowne wykorzystanie.

Jakie firmy zajmują się złomowaniem samochodów?

Warto pamiętać, że złomowaniem samochodów zajmuje się wiele specjalistycznych zakładów. Oczywiście zazwyczaj są to zwyczajne złomowiska, które skupują auta przeznaczone na złom. Mogą być to starsze konstrukcje, które nie nadają się już do jazdy, ale także auta, które zostały mocno uszkodzone i nie opłaca się ich naprawiać. W takich przypadkach wywiezienie takich aut na złom jest najbardziej opłacalną opcją. Warto więc to uczynić.

W przypadku aut, które zostały uszkodzone, a wciąż można je wykorzystać, zazwyczaj trafiają one najpierw do specjalistycznych zakładów, które wyjmują z nich to, co można wykorzystać ponownie i na tym zarobić. Zazwyczaj dopiero po takim procesie, to co zostało z samochodów, trafia na faktyczne złomowiska. Jest to opłacalny proceder, ponieważ nie wszystko opłaca się niszczyć na złomowisku. Często w samochodzie zostaje wiele wartościowych części.

Często na sprzedaż na części decydują się także osoby prywatne. To właśnie one zazwyczaj nie mają co zrobić z autem, które jest już stare i ciężko je sprzedać. W takim wypadku opłaca się wystawić poszczególne części z samochodu lub spróbować szczęścia i wystawić cały samochód. Oddanie go na złom jest raczej ostatecznością, która nie przyniesie zbyt wiele pieniędzy, w związku z czym nie każdy chce się na to zdecydować.

Które surowce z samochodów są najbardziej wartościowe?

Przy produkcji samochodu, jednymi z najważniejszych materiałów są oczywiście blacha, a także elektronika. To właśnie te elementy warto wydobyć z samochodu przeznaczonego do złomowania. W takim wypadku da się zarobić znacznie więcej na samochodzie, co jest dobrym pomysłem. Surowce są zazwyczaj łatwe do przetworzenia, a także można na nie znaleźć klientów. W związku z tym decyduje się na to wiele osób.

W przypadku starszych samochodów wiele elementów jest także pożądanych przez wielbicieli modelu. Mogą być to przede wszystkim rzadkie elementy wyposażenia, a także różnego rodzaju części, które zostały zachowane w dobrym stanie. W takim wypadku, jeśli model jest pożądany, łatwo można sprzedać je na rynku wtórnym. W związku z tym warto przejrzeć swój samochód i sprawdzić, czy nie mamy w nim pożądanego przez innych wyposażenia.