Kasacja samochodu a OC
Jedną z najważniejszych kwestii przy pozbywaniu się auta na dobre jest ubezpieczenie OC. Jeżeli nie podejmiemy się konkretnych działań podczas oddawaniu samochodu do kasacji lub jeżeli stacja demontażu pojazdów zaniedba swoje obowiązki, możemy niestety liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Jak więc załatwić sprawę z ubezpieczalnią raz a porządnie, by potem nie mierzyć się z kancelariami adwokackimi oraz odsetkami naliczonymi przez uporczywych ubezpieczycieli?
Ubezpieczenie a kasacja auta
Według polskiego prawa, każdy pojazd musi posiadać ważne obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jego brak naraża nas nie tylko na potężne mandaty i grzywny, ale również na poważne konsekwencje, jeżeli takim samochodem spowodowalibyśmy wypadek. Jak sama nazwa wskazuje, takie ubezpieczenia zabezpiecza nas przed odpowiedzialną cywilną w momencie wypadku, a wszelkie koszty opłacane są przez ubezpieczyciela.
Co jednak w momencie, gdy pozbywamy się pojazdu, oddając go do autoryzowanej stacji demontażu pojazdów? Oczywiście w tym samym momencie powinniśmy wypowiedzieć polisę ubezpieczeniową. Pojazd bowiem de facto nie będzie już istniał, więc nie będzie już żadnej konieczności jego ubezpieczenia.
Jak anulować polisę przy złomowaniu auta?
Jako że motoryzacja w Polsce jest dość dobrze uregulowana, cała procedura anulowania polisy jest dobrze opisana. Oczywiście pierwszym krokiem na drodze pozbycia się auta jest udanie się na stację demontażu pojazdu. To właśnie tam, po zdaniu pojazdu, otrzymamy zaświadczenie o zezłomowaniu, co dla wszystkich pojazdów motoryzacyjnych jest de facto aktem zgonu. Z tym papierem musimy udać się do najbliższego dla naszego adresu zameldowania Wydziału Komunikacji. Tam ostatecznie musimy wyrejestrować samochód. Będzie to nas kosztować 10 złotych.
Na szczęście w momencie wyrejestrowania auta polisa ubezpieczeniowa zostaje zakończona, nawet jeżeli dzieje się to przedwcześnie. W teorii od tego momentu nie musimy już nic robić w kwestii ubezpieczenia auta, lecz jeżeli chcemy odzyskać trochę pieniędzy, możemy postarać się również o zwrot części składki
Czy możemy otrzymać zwrot części pieniędzy ze składki ubezpieczeniowej?
Ubezpieczenia motoryzacyjne niewykorzystane w pełni w wyniku kasacji pojazdu co prawda stają się nieważne w momencie wyrejestrowania pojazdu, lecz nie oznacza to, że od tego momentu nie możemy już nic z tym fantem zrobić. Możemy na przykład ubiegać się od naszego ubezpieczyciela zwrotu części składki odpowiadającej pozostałemu czasowi ważności polisy.
W piśmie do ubezpieczalni należy podać wszystkie dane dotyczące naszej sprawy – nasze dane osobowe, numer polisy, dane zezłomowanego pojazdu, zaświadczenie o wyrejestrowaniu auta oraz konto bankowe, na które mają zostać zwrócone pieniądze. Ubezpieczyciel ma na zwrot pieniędzy maksymalnie 14 dni. Jeżeli zaś płacimy ubezpieczenie ratalne, także musimy poinformować ubezpieczyciela o wyrejestrowaniu auta, lecz z innego powodu. Jeżeli bowiem tego nie zrobimy, będziemy musieli nadal płacić składkę ubezpieczeniową. Warto o tym wiedzieć, by potem nie narazić się na niepotrzebne koszty i problemy prawne.