Jaki jest przeciętny wiek samochodu na polskich drogach?

W obecnych czasach coraz ciężej jest zakupić nowe auto z salonu. Ich dostępność jest niska, a ceny coraz wyższe. W związku z tym przeciętny wiek stale rośnie, ponieważ ludzie decydują się na zakup aut używanych. Jednak jaki jest przeciętny wiek samochodu w Polsce?

Ile lat mają auta kupowane przez Polaków?

Obecnie, samochody osobowe kupowane przez Polaków są średnio coraz starsze. Statystyki zaniża głównie fakt, że coraz mniej osób stać na zakup auta bezpośrednio z salonu. W związku z tym, osoby, które do niedawna decydowały się na kupno aut nowych, teraz spoglądają w stronę aut używanych 2- lub 3-letnich, lub nawet starszych. Niestety, ma to także wpływ na rynek aut używanych, których ceny także poszły w górę.

Pomimo tego, że wciąż bardzo popularne jest branie auta w leasing, co jest korzystnym rozwiązaniem, ceny miesięcznego utrzymania samochodu także są coraz większe. Samochody osobowe powoli stają się dobrem luksusowym z powodu wysokiej ceny ich zakupu. Przeciętnie, nowe auta kupowane przez Polaków mają nawet kilkanaście lat. Najnowsze dane mówią wręcz o tym, że przeciętny wiek samochodu w Polsce to niemal 16 lat. W związku z tym są to znacznie mniej ekologiczne samochody niż te produkowane obecnie.

Najgorszy jest jednak fakt, że prawdopodobnie trend nie odwróci się w nadchodzących latach. W związku z tym, że ceny samochodów nowych rosną, a co za tym idzie, także używanych, coraz mniej osób stać na ich zakup. W związku z tym są oni zmuszeni, aby zwrócić uwagę na samochody starsze. Doprowadza to do pętli, w której ceny aut używanych rosną, a ludzie w związku z tym muszą kupować coraz starsze modele.

Dlaczego przeciętny wiek samochodu na polskich drogach jest tak wysoki?

Oczywiście, powodów, dla których taka sytuacja wystąpiła, jest wiele. Przede wszystkim, są to powody ostatnich wydarzeń na świecie. Mniejsza produkcja samochodów nowych spowodowała zwiększenie ich ceny. Ludzie wciąż chcieli kupować samochody z salonu, jednak po prostu nie byli w stanie ich zamówić. Doprowadziło to do sytuacji, w której posiadacze aut nowych, którzy zdążyli nabyć samochód, byli w stanie je sprzedać znacznie drożej, co było dla nich bardzo opłacalne.

Warto także pamiętać o tym, że obecnie samochody są coraz bardziej zaawansowane techniczne. Zarówno pod względem technicznym, mechanicznym, jak i wyposażenia, są znacznie droższe w produkcji niż auta sprzed kilkunastu lat. Oznacza to, że producent musi podnieść ich cenę, aby wyrównać swoje koszty produkcyjne. Niestety doprowadza to do sytuacji, w której coraz ciężej jest kupić nowe auto w rozsądnej cenie i segmencie.

Ponadto Polacy uwielbiają korzystać z samochodów, które są niezawodne i znane mechanikom. Pozwala to ograniczyć koszty. Wiele osób podejrzliwie podchodzi do samochodów nowych lub kilkuletnich, ponieważ są one wręcz przeładowane technologią. Oznacza to, że wolą wybrać starszy, niezawodny samochód, który znają. W związku z tym przeciętny wiek samochodu osobowego w Polsce ciągle rośnie. Oznacza to także, że na drogach porusza się coraz więcej aut, które są szkodliwe dla środowiska.

Samochody używane — z jakiego kraju są najpopularniejsze?

Warto także pamiętać, że samochody używane są sprowadzane z różnych krajów. Przede wszystkim jednak Polacy uwielbiają auta sprowadzone z Niemiec. To właśnie stamtąd spływa do nas najwięcej aut importowanych. Zazwyczaj są one tańsze niż krajowe egzemplarze, a także lepiej wyposażone. Nie jest to jednak reguła. Warto także zwrócić uwagę na ich stan techniczny, a także przebieg. Może być on znacznie zaniżony, aby uzyskać jak najlepszą cenę.

Oczywiście samochody używane są także sprowadzane z innych europejskich krajów. Popularnym celem wypraw handlarzy jest też Francja i kraje Beneluksu. Ponadto wiele osób decyduje się na sprowadzenie auta ze Szwajcarii. To właśnie tam są one bardzo zadbane i bogato wyposażone, co kusi osoby, które chcą mieć jak najlepsze auto dla siebie. Są one jednak także drogie w zakupie, co sprawia, że często nie opłaca się ich sprowadzać, ponieważ koszty mogą być znaczne.