Złomowanie samochodu
Jeżeli jesteś właścicielem wieloletniego i niestety już niesprawnego auta, bądź pojazd ma orzeczoną szkodę całkowitą możesz zezłomować go w stacji demontażu. Plusem takiego rozwiązania jest jakaś kwota uzyskana za zwrot składki OC, bo przecież nie będziesz już miał przedmiotu ubezpieczenia oraz pewna kwota będąca zapłatą za oddany złom.
Jak odbywa się złomowanie
Wybierz legalnie działającą stację demontażu w której możesz ze złomować auto. Z reguły samochody złomuje prawie każda stacja. Warto zapytać, czy przyjadą po odbiór samochodu, może okazać się to korzystne cenowo. Samochody używane w transporcie lawetą to dodatkowe koszty, może uda Ci się je pominąć lub sporo pomniejszyć. Staw się na stacji demontażu z dokumentami pojazdu, a po ze złomowaniu sprawdź, czy otrzymałeś dokumenty jakie wydaje firma po złomowaniu.
Pamiętaj, by do 30 dni w swoim wydziale komunikacji wyrejestrować samochód. Po wyrejestrowaniu samochodu porozmawiaj ze swoim ubezpieczycielem odnośnie zwrotu składki za niewykorzystany okres.
Na co zwrócić uwagę?
Przy wyborze stacji demontażu sprawdź, czy wybrana przez Ciebie stacja ma zezwolenie na taką działalność. Jeżeli nie, zrezygnuj z ich usług, nie otrzymasz dokumentów potrzebnych do wyrejestrowania i zwrotu składki. Po udanym złomowaniu otrzymasz od pracownika stacji zaświadczenie o przyjęciu na złom i unieważnienie dowodu osobistego i tablic.
Jeżeli masz kłopot z odnalezieniem stacji demontażu, która złomuje samochody sprawdź lokalne ogłoszenia motoryzacyjne, jest duża szansa, że będzie tam jakaś reklama tego typu usług.
Sprzedaż, czy złomowanie samochodu?
Dylemat wielu kierowców pozbywających się nieużywanego, bądź niesprawnego już samochodu. Tutaj musisz dokonać sam wyboru, przeliczyć, czy lepiej uzyskać pieniądze za złom i zwrot składki, czy może ktoś zaoferuje Ci większą kwotę. Prawdopodobnie korzystniejsze będzie złomowanie, ale warto sprawdzić i umieścić na krótki okres czasu ogłoszenie, może znajdzie się chętny.