Gdzie można zezłomować samochód?

Gdy auto przestaje nadawać się do czegokolwiek to często najlepszą decyzją może być jego zezłomowanie. Wbrew powszechnemu przeświadczeniu nie jest to jednak możliwe na każdym złomowisku. W jakim miejscu można więc zezłomować samochód i co trzeba w tym celu przygotować?

Złomowanie auta – wybór miejsca

Gdy chcemy pozbyć się naszego auta i decydujemy się na jego złomowanie to niezwykle kluczowa jest w tym możliwość jego wyrejestrowania, która zwolni nas z konieczności dalszego opłacania składek za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Wiele osób zapomina jednak, że aby to było możliwe samochód musi zostać oddany do legalnej stacji demontażu pojazdów. Tylko ona jest w stanie wystawić dokumenty wymagane do wyrejestrowania auta w urzędzie.

Licencjonowane stacje demontażu są jako jedyne uprawnione do złomowania samochodów z powodów przede wszystkim środowiskowych. Nieodpowiedni demontaż auta może bowiem doprowadzić do zanieczyszczenia środowiska. Groźne są przede wszystkim płyny eksploatacyjne, które muszą zostać odpowiednio zutylizowane i do tego są zobowiązane właśnie legalnie działające stacje demontażu pojazdów. Wybór takiego miejsca na zezłomowanie auta to nie tylko oszczędność, gdyż możemy wyrejestrować samochód, ale także troska o środowisko.

Co jest potrzebne do wyrejestrowania samochodu?

Aby zezłomować legalnie samochód trzeba przede wszystkim przygotować odpowiednie dokumenty. Są to kolejno dowód rejestracyjny lub dokument zastępczy wydawany w razie kradzieży, zniszczenia lub zatrzymania dowodu, karta pojazd jeśli została wydana, dowód osobisty, umowa kupna-sprzedaży auta, jeśli auto jest zarejestrowane na firmę będzie potrzebny wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Ponadto gdy auta nie może zezłomować właściciel lub jeden ze współwłaścicieli to będzie wymagane potwierdzenie od nieobecnych osób.

Posiadając przygotowane dokumenty pora wybrać stację demontażu. By mieć pewność, że operuje ona legalnie i będzie w stanie wystawić nam potrzebne do wyrejestrowania dokumenty trzeba sprawdzić, czy posiada ona pozwolenie wydane przez Marszałka Województwa. Decydując się na daną stację demontażu warto jest sprawdzić ofertę innych, by mieć pewność, że otrzymamy możliwie jak najwięcej za nasz samochód.

Gdy mamy już wybraną stację auto trzeba przetransportować. Problemem nie jest gdy jest ono jeszcze w stanie bezpiecznie jeździć, lecz w innym wypadku trzeba zdecydować się na skorzystanie lawety. Ta może być zaoferowana przez stację demontażu, co będzie wiązać się z tym, iż otrzymamy za samochód mniej lub będzie trzeba więcej dopłacić. Można też skorzystać z usług niezależnej firmy.

Gdy auto odstawimy w stacji demontażu niezwykle ważne jest, by upewnić się, że jej pracownik wydał nam wszystkie potrzebne dokumenty. Jest ich całkiem sporo i mowa tu o zaświadczeniu o przyjęciu auta oraz dokumentach, które mówią o unieważnieniu dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, a także tablic rejestracyjnych.

Zezłomowanie samochodu – co dalej?

Samo oddanie samochodu na złom to nie koniec czynności, które trzeba wykonać. Dalej pora na wyrejestrowanie samochodu. W tym celu udajemy się z wymaganymi dokumentami do wydziału komunikacji odpowiedniego urzędu. Na tą czynność mamy zaledwie 30 dni od dnia oddania samochodu na złom, a w przeciwnym wypadku czeka nas kara w wysokości nawet 1 000 złotych, więc warto dotrzymać odpowiednich terminów. Rzecz, o której wiele osób nie wie to fakt, iż po zezłomowaniu auta można odzyskać jeszcze więcej pieniędzy. Jest to możliwe dzięki temu, że mamy prawo do tego, by ubiegać się o zwrot części składki za ubezpieczenie OC z racji na fakt, iż nie wykorzystaliśmy pełnego okresu ochrony. W tym celu należy wypełnić odpowiedni wniosek, bądź przygotować go samodzielnie. Gdy zostanie on złożony towarzystwo ubezpieczeniowe ma 14 dni na to, by wypłacić nam zwrot części składki za okres w którym ochrona przysługująca z tytułu posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej nie będzie mogła być wykorzystana. Dzięki temu można zawsze odzyskać część polisy, czyli nawet kilkaset złotych.