Jakie zgody są potrzebne do otwarcia szrotu?

Zakłady demontażu pojazdów często są pomijane, lecz pełnią w całej branży motoryzacyjnej niezwykle ważną rolę. Na każdy samochód bowiem prędzej czy później przyjdzie czas, a w świetle prawa jedynym legalnym miejscem, gdzie można pozostawić i zezłomować auto jest właśnie szrot. Jeżeli planujesz otwarcie takiego punktu, musisz spełnić szereg wymogów i otrzymać kilka ważnych pozwoleń. Czego one dotyczą i jak szybko zebrać wszystkie?

Co potrzebujemy na otwarcie szrotu?

Motoryzacja rządzi się własnymi prawami i w całym cyklu życia samochodu stacje demontażu pojazdów są niezwykle ważne. Tylko tam możemy bowiem, wedle prawa polskiego, legalnie pozostawić nasze auto do rozegrania i zezłomowania. Oczywiście pierwszą rolę odgrywają tutaj kwestie środowiskowe – przy rozbiórce pojazdów bardzo prawdopodobne jest dostanie się płynów eksploatacyjnych oraz metali ciężkich do gleby, co bardzo negatywnie wpływa na florę. Dlatego też samodzielne rozbieranie auta jest obarczone ryzykiem bardzo wysokiego mandatu, nie mówiąc o konieczności dalszego ubezpieczania nieistniejącego już samochodu.

Jakie zgody musimy więc uzyskać, jeżeli chcemy otworzyć auto szrot? Przede wszystkim musimy zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego, gdyż w głównej mierze to od nich zależy, czy w ogóle będziemy mieli miejsce na stworzenie takiej oto placówki. Jeżeli w planach istnieje obszar, który może być wykorzystany właśnie jako szrot lub plan nie istnieje, możemy złożyć wniosek o zagospodarowanie terenu i nadanie warunków budowy. To pierwszy krok dla naszej własnej stacji demontażu pojazdów.

Motoryzacyjne szroty potrzebują także decyzji środowiskowej. Co to dokładnie oznacza? To tak naprawdę najważniejsze pozwolenie przy procesie tworzenia stacji demontażu pojazdów. Wraz z nią otrzymujemy zaświadczenie, iż nasz szrot nie będzie miał wpływu na środowisko w okolicy. W świetle prawa jest to absolutnie kluczowa kwestia.

Nadanie warunków budowy to oczywiście nie wszystko. Potrzebujemy również uzyskać pozwolenie na budowę – są to dwie zupełnie odmienne rzeczy. Dodatkowo należy złożyć wniosek o przyznanie zgody na wytwarzanie i składowanie odpadów, których w wyniku złomowania pojazdów z pewnością będzie niemało. Z tymi wnioskami należy już się kierować do marszałka województwa, w którym zlokalizowany ma być auto szrot. To on podejmuje ostateczna decyzję i dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku możemy przystąpić do działań dotyczących budowy infrastruktury dla naszej stacji.

Czy to koniec formalności?

Jak to zwykle bywa w przypadku wszystkich motoryzacyjnych spraw, biurokracja jest nieunikniona i nawet uzyskanie wszelkich zgód nie oznacza już końca załatwiania formalności. Następnie bowiem musimy przedstawić projekt naszej stacji, na przykład z zastrzeżeniem, czy będzie ona kryta, czy nie, zdobycie odpowiedniego wyposażenia a także skompletowanie personelu, który w profesjonalny sposób zajmie się obsługą przyjmowanych samochodów oraz ich złomowaniem. Mając jednak w ręku wszystkie zgody można poniekąd uznać, że największą przeszkodę już przebyliśmy.